Aiborne Yapay zeka destekli robot el protezi

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Ai Protez el Nedir?

Protez el bir kaza sonucu parmak, el, kol gibi organlarını kaybeden veya doğuştan gelişimini tamamlayamayan organların yerini almaya çalışan bir araç olarak söyleyebiliriz. Birçok protez işlevi olmayan ve sadece görsel amaçlı yapılan protezler sadece bir kusuru örtmek için tasarlanır. Mekanik ve elektronik protez çeşitleri ise işlevsellik bakımından kısıtlıdır. Bu tür protezlerin fiyatları ise abartılı derecede yüksektir.

Dünya çapında protez sektöründe firmalar, üniversiteler, bireyler birçok teknolojik yenikler yapmaktadır. M.I.T üniversitesinde görev yapan Hugh Herr, bir dağ tırmanışı sırasında geçirdiği kazada iki ayağını birden kaybetmiş, yıllar boyunca kendisi için çeşitli protezler geliştirmiş ve gelişen teknoloji ile projelerini üst seviyeye taşımışlar.

Protez el

“A human being can never be broken. Technology is broken.” sözü Hugh Herr’e ait. Anlamı; “İnsanlık kusurlu olamaz, teknoloji kusurlu.” Bu anlamlı sözü, Ted konuşmasında söyleyen Herr geliştirdikleri neredeyse kusursuz olan protez ayakların tanıtımını yaparken söylemiştir.

Artificial intelligence yani yapay zeka terimi son zamanlarda fazlaca kendini göstermeye başladı. Birçok şirket yazılımları, oyunlar, telefonları, arabaları yapay zeka ile birleştirerek biz kullanıcılara daha iyi hizmet vermeye çalışıyor. Bir protezin yapay zeka ile birleştirilmesi, proteze birçok şeyi önceden öğrenerek kullanıcıların isteklerini daha doğru yerine getirebileceği anlamına gelir. Şu anlık yapay zeka dünyayı ele geçirmese de bizler için birçok şeyi yapabilir.Teknoloji ile insan arasındaki bağı kuvvetlendirir.

Aiborne Nedir?

Aiborne robotik şirketinin kurucuları olan Semih ÇELİK, Erdem TATLI’dır. Bu şirket robotik, protez, yapay zeka gibi alanlarda hizmet vermektedir. En popüler projeleri Yapay Zeka Destekli Robot Koldur. Bu robot kolu, engelli kategorisinde yarışan Milli sporcumuz Muhammed Ali Aydın ile ortak çalışmalar gerçekleştirerek sporcumuza uygun olarak geliştirmişlerdir.

Robot kolun çalışmaları devam etmektedir. Robot kolu normal bir protezden daha sağlıklı çalışması için uğraşan grup, pil süresi, hareket kabileti,işe yararlılık konularında uğraşmaktadır. Robot kolun üzerine bir kamera yerleştirerek objeleri tanıyan, objelerin şekline göre kolun objeyi nasıl kavraması gerektiğini hesaplıyor, duruma göre işlem yapıyor.

Kameradan aldığınız görseli kullanarak robot kola ne yapması gerektiğini söyley bilirsiniz. Rastgele gelişen zamanda, rastgele bir kavrama seçimini robot kola iletmek zordur. Binlerce olasılık,binlerce koşul vardır. Yapay zekayı doğru kullanarak istenilen koşulun istenildiği zamanda yapılması sağlanabilir.

Aiborne Robotik ilgili daha fazla bilgi

Trt Belgesel

Show Haber

Web adresi www.aiborne.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir