Arduino Dijital Pinler, Dijital Pin Nedir

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Arduino Dijital Pinler, Dijital Pin Nedir?

Dijital pinlerin kullanımı yazımızda dijital sinyal ve dijital pinler hakkında bilgiler vermiştik. Dijital pinler hakkında bir bilginiz yoksa o bölüme gidebilir, sonra bu yazımıza geri dönebilirsiniz.

Input (Giriş) Pinleri

Dijital pinlerin çıkış(Dışarıya enerji vermek) olarak kullanılabilir yada giriş(İçeri enerji almak) için kullanılabilir. Input – İçeri enerji ya da sinyal almak nedir? Örneğin bir televizyon kumandasında kanal değiştirmek için bastığınız tuş bir sinyal (enerji) üretir. Bu sinyal kumandanın içindeki elektronik beyine gider. Elektronik beyin bu sinyali alır içinde işlemler yaparak kanalı değiştirir. Arduino üzerindeki dijital pinler hep giriş hem çıkış pinidir. Yani 13 tane giriş 13 tane çıkış pini bulunmaktadır.

Buton Nedir?

Fark etmeden olsa da hayatımızın çok büyük bir kısmında kullandığımız butonlar basit bir çalışma mantığı vardır.

Arduino Dijital Pinler

Basit bir devre kesici olarak düşünebiliriz. Bu devre kesiciler; asansör, kapı zilleri, oda aydınlatması, mutfak elektroniği ve bir çok alanda kullanılır. Yeni Maker için arduino projelerinin olmazsa olmazıdır. Bir çok buton çeşide ile karşılaşa bilirsiniz bular kullanım yeri, boyut, teknik özellikleri bakımından farklılık gösterirler.

Arduino Dijital Pinler

Led – Buton Devresi

Gerekli Malzemeler

  • 1 Adet 5mm Led
  • 1 Adet Push Buton
  • 1 Adet 220ohm Direnç
  • 1 Adet 10K direnç.
  • Bir Miktar Jumper Kablo
  • Arduino UNO R3

Devre Şeması

Arduino Dijital Pinler

Ardunio Yazılımı

void setup() {
  pinMode(2,OUTPUT); // Ledin bağlı olduğu pin
  pinMode(3,INPUT);  // Buton bağlı olduğu pin
}

void loop() {
  if(digitalRead(3)==HIGH) // Butonun Basılma durumunu kontrol eder
  {
    digitalWrite(2,HIGH);
  }
  else
  {
    digitalWrite(2,LOW);
  }

digitalRead: Buton bağlamış olduğunuz pini kontrol etmek için kullanılan bir fonksiyondur. Eğer pine bir enerji yada sinyal girerse bu komut bunu algılar ve ‘HIGH’ a eşit olur. Eğer butona basılmaz ve bir enerji algılamaz ise kapalı yani ‘LOW’ durumunda durur.

Meraklısına

1. Dijital okuma pinimizi neye göre yerleştirdik?

Arduino Dijital Pinlerde dijital okuma yaptığımız pini takacağımız yer çok önemli. Eğer yanlış yere takarsak butona basmamızın bir anlamı kalmaz. Sürekli 1 veya 0 alırız. Butonu bir kapı, dijital okuma pinimizi de bir gözcü olarak düşünebiliriz. Bu kapıya bir sürü insanın kuyrukta beklediğini varsayalım. Ve amacımız, kapının içinden insan geçip geçmediğini takip etmek. Kapıdan insan geçtiğinde 1, geçmediğinde ise 0 vermesini isteyelim. Gözcünün daima ileriye baktığını düşünürsek, gözcümüzü eğer kapının önüne koyarsak, gözcümüz daima insan görecektir ve kapıdan birisinin geçip geçmediğini anlamayacaktır, herkesin geçtiğini düşünecektir. Yani 1 sinyali verecektir. Bu sefer de gözcüyü odanın içinde en arkaya koyarsak kapıdan birisinin girip girmediğini göremeyecektir. bu sefer gözcü, 0 sinyalini verecektir. Eğer gözcüyü kapının hemen arkasına koyarsak gözcü, kapı açıldığında insan geçtiğini görüp 1 sinyalini, kapı kapatıldığında kimsenin geçmediğini görüp 0 sinyalini verecektir. Böylece istediğimiz durumu elde etmiş oluruz. Aşağıda sizin için görsel çizdik 🙂

Arduino Dijital Pinler

2. Peki neden 10K Direnç taktık?

Şu soruları soruyor olabilirsiniz. Neden 10k direnç taktık? 1K direnç taksaydık ne olurdu veya direnç takmasaydık ne olurdu? Kısa devre terimini duymuşsunuzdur. Kısa devre kısacası bir devreye verilen Voltajın devreden akacak akımın dirençsiz bir yol bulup devrenin geri kalanını önemsemeden toprağa gitmesidir. Bu, devre elemanlarında arızaya, ısınmaya ve fiziksel olarak patlamalara yol açabilir. Bu sorunlar olmasa bile güç kaynağının vereceği bütün güç boşuna harcanmış olacaktır.

Arduino, maksimum 5V, 40 miliamper akım sağlayabilir. Gücün birimi Watt’dır ve denklem aşağıda verilmiştir.

Arduino Dijital Pinler
Güç denklemi. I.R = V olduğundan 2. denklemi de elde edebiliriz.

5V ile 40mA i çarparsak Arduino’nun sağlayabileceği maksimum güç miktarını bulabiliriz.

Arduino Dijital Pinler

0.2W Arduino’nun sağlayabileceği maksimum güç miktarıdır. Aklımızda şöyle canlandıralım; Arduionun üzerindeki LEDlerin parlaklık miktarına bakarak göz kararı bi şekilde Arduino’dan çekilen güç ile ters orantılı bir bağlantı bulabiliriz. Eğer Arduino’dan çok güç çekersek üzerindeki ledlerin parlaklığı azalır, güç çekmezsek parlaklık artar. 0.2 W küçük bir miktar gibi görünebilir ancak bir devreyi Arduino ile besleyip 0.1W verirse Arduino, Arduino muhtemelen verimli çalışmayacaktır.

Gelelim konumuza… Eğer devremizde direnç kullanmazsak butona basıldığında kısa devre olacaktır ve 5x40mA denkleminden Arduino’nun bütün ışıkları sönecektir ( tüm gücü kullandığımız için!) Devrenin akışında bir direnç koymalıyız. Koyacağımız direncin miktarı, Arduinodan çekilecek olan gücü belirler. Direnç arttıkça, Akım azalır. Bu uygulamamızda 10K ohm direnç kullandık. Sırayla hesabımızı yapalım ve Arduino’dan çektiğimiz gücü hesaplayalım. Arduino’nun 5V sağladığını bilerek;

Arduino Dijital Pinler

Direncimizin üzerinden 0.5mA akım geçiyor. Bu akımı 5V ile çarparak harcanan gücü bulabiliriz.

Arduino Dijital Pinler

0.0025W direncin harcadığı toplam güç miktarıdır. Şimdi Sağlanabilecek Toplam güçten harcanan gücü çıkartalım ve Arduino’daki güç değişimine bakalım.

Arduino Dijital Pinler

Elimizde kalan toplam güç 0.1975 W. Neredeyse Arduino’dan hiç güç harcamamışız. Fakat 1K veya daha düşük değere sahip direnç kullanırsak bu işler değişecektir. Bu tarz butondan veri okuma projelerinizde 10k veya yüksek değerli dirençler kullanmanız sizin için uygun olacaktır. Amacımız Sadece Voltajı görüp görmemek. Direnci arttırıp azaltmamız voltajı değiştirmeyecektir, sadece direnç üzerinden akacak akımı değiştirmektedir.

Konu : Arduino Dijital Pinler, Dijital Pin Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir