Arduino Kurulumu Yeni Başlayanlar İçin

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Arduino Nedir?

Arduino kurulumuna başlamadan kısa bir Arduino nedir diye bakalım. Arduino’ya elektronik projelerinize hayat vermek için kullanabileceğiniz bir elektronik beyin diyebiliriz. Bu cihazı ilk elinize aldığınızda karmaşık gelebilir, korkmayın. Kullanımı gayet basit ve kolaydır. Arduino’yu öğrenme aşamasında internet üzerinde birçok derse, örneğe ve hazır projeye ulaşabilirsiniz. Bu örnekler size istediğiniz projeyi yapmakta büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Kullanım Alanları

Arduino kullanımı ve kurulumu diğer rakiplerine göre oldukça kolaydır. Bu kolaylık sayesinde birçok insan tarafından tercih edilir. Öncelikli olarak bireysel projelerde, okullarda (eğitim amaçlı), üniversitelerde ve sanayide üretilecek bir ürünün prototipini oluşturmak için kullanılır.

Arduino Türleri

Piyasada birçok Arduino türü bulunmaktadır. Programlanabilir elektronik kartlara yeni başlayanlar için uygun olan Arduino Uno R3 modelidir. Bu model birçok Arduino eğitim setinin içerisinde bulunmaktadır.

Uno R3 modelinin avantajı ise tamamen tak çıkart mantığı ile çalışıyor olmasıdır. İhtiyacınız olan bir miktar kablo ve birkaç elektronik devre elemanıdır. Her modelin avantajı yaptığınız projenin büyüklüğüne göre değişir.

Klone (Clone) Arduino

Arduino firması kendi cihazlarını tamamen açık kaynaklı olarak piyasaya sürer. Bunun anlamı; bu tür kartları herkes üretebilir, Arduino firması bunlardan hak talep etmez. Kısaca, herkes kendi Arduino’sunu üretebilir ve satabilir. Arduino firmasının dışında üretilen arduinolara klon denir

Windows Kurulumu

Arduino programlanabilir bir cihazdır. Bu cihaz programlanmadığı zaman hiçbir işe yaramaz. Programlama yapabilmek için derleyici denilen bir uygulamanın bilgisayarımızda olması gerekir. Bu uygulamayı aşağıdaki linke tıklayarak indirebilir ve aşamaları takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Arduino Site : https://www.arduino.cc

Adım 1: Farenin imlecini SOFTWARE’e getirin.

Adım 2: DOWLAND’a tıklayın.

Adım 3: Sayfayı aşağıya doğru indirin. Download the Arduino bölümüne gelin. Kırmızı kutucuktaki yazıya tıklayın.

Adım 4: Just Download yazına tıklayın.

,

Yazılım bilgisayarınızı indikten sonra kurulum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir