Arduino Programlama -Arduino Nasıl Programlanır.

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Arduino Programlama

Arduinoyu programlamak için Arduino IDE adında bir yazılımın bilgisayarınızda yüklü olması gerekir. Bu yazılımı kurmak için Arduino Kurulumu yazısına ve ch341 yazısına gidebilirsiniz.

Derleyici nedir?

Arduino programlama ya da Programlanabilir bir elektronik cihazlar programlamak için kullanılan yazılara, “derleyici” ya da “ide” denir. Bu yazılımlar aracılığı ile bir oyun tasarlayabilir, bir yazılım geliştirebilir yada bir elektronik beyne yazılım yazabilirsiniz. Arduinonun kendine özgü bir derleyicisi ve bir yazılım dili bulunmaktadır.

Arduino IDE

  • A: Yazılan kodları tarar ve hatalarını kontrole eder.
  • B: Yazılan kodları Arduinoya göndermek için kullanılır.
  • C: Serial haberleşme ekranını açar.

Port Seçmek

Arduino derleyicisinde bir kod yazdıktan sonra o kodu Arduinoya yüklemek gerekir. Yükleme yapmak için Arduinonun bilgisayara bağlı olması gerekir. Bilgisayara bağlı onlan USB portunu seçmeniz ve Arduino modelini seçmeniz gerekir.

Arduino Programlama

İlk Yazılım

Arduinoyu programlamadan önce temel yapıları anlamak gerekir. Derleyiciyi ilk açtığınızda karşınıza iki tane fonksiyon çıkmaktadır. Bu fonksiyonlar yazacağınız programın temelini oluşturur ve bunlar olmadan programlama yapamazsınız.

void setup() {
  // put your setup code here, to run once:

}

void loop() {
  // put your main code here, to run repeatedly:

}

Setup: Arduino içerisinde yazılan kodu okumaya setup‘tan başlar. Setup’ın içerisindekileri komutlar bir kere okur ve diğer fonksiyona geçer.

Loop: Setup’ın içerisinde komutlar okunduktan sonra loop’a girer. Loop sonsuz döngüdür ve süslü parantezler arasındaki komutları sürekli tekrar eder.

pinMode(13,OUTPUT);

pinMode: Arduino üzerinde bulunan dijital pinlerin durumlarını kontrol etmemizi sağlar. İçerisine iki tane parametre alır. Birinci parametre pin numarasını gösterir. İkinci parametre ise pin dışarı sinyal mi vereceğini yada içeri sinyal mi alacağını belirler.

digitalWrite(13,HIGH); //Pinin açılmasını sağlar.
digitalWrite(13,LOW);  //Pinin kapanmasını sağlar.

digitalWrite: Bir pini açıp kapatmak için kullanırız. İçerisine iki tane parametre alır. Birinci parametre pin numarasıdır. İkinci parametre pine enerji gidip gitmeyeceğini belirler.

delay(1000);

Delay: Yazılan programın çalışmasını belli bir süre durdur. İçerisine mili saniye cinsinden zaman parametresini alır. 1s –> 1000ms dir.

Blink Uygulaması

Bu uygulama Arduino’nun ilk uygulamasıdır. Arduino üzerinde 13’nolu paralel bağlı bir led bulunur. Bu ledi 1000ms aralıklarla yakarak ilk uygulamamızı yapmış olacağız:

Arduino Programlama

Arduino Blink Kodu

void setup() {
  pinMode(13,OUTPUT);
}

void loop() {
  pinMode(13,HIGH);
  delay(1000);
  pinMode(13,LOW);
  delay(1000);
}

Pseudocode

  • 13 nolu pini çıkış olarak belirle
  • Döngü başlat
  • 13 nolu pini aç
  • 1000ms yazılımı beklet.
  • 13 nolu pini kapat
  • 1000ms yazılımı beklet.
  • Başa dün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir