Dijital Pinlerin Kullanımı – Arduino Dersleri

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Dijital Pinlerin Kullanımı

Ardunio uno R3 modelinde 14 adet dijital pin ve 6 adette analog pin bulunmaktadır. Bu pinlerin kullanımına geçmeden önce analog ve dijitalin ne olduğuna kısaca bakalım

Dijital Pinlerin Kullanımı

Dijital nedir?

Dijital yada dijital sinyaller günlük hayatımızda duymaya alışkın olduğumuz kavramlardır. Bilgisayarlar en temelinde ‘1’ ve ‘0’ dan oluşur. Bu birler ve sıfırlar sayesinde bilgisayarlarımız bir çok karmaşık işlemi bizim için yaparlar.

Dijital Pinlerin Kullanımı

‘0’ yok ‘1’ var olarak tanımlayabiliriz. Arduinoda bu birler ve sıfırları oluşturmak için dijital pinlerini kullanır. Örneğin, trafik lambalarında ışıklar belli sürelerde açılır kapanır ve farklı bir renge geçer.

Bu işlemi Arduinoya kodlarken dijital pinlerden bir tanesinin belli süre açık ‘1’ kalması belli bir süre kapalı ‘0’ kalması şeklinde sağlayabiliriz.

Analog Sinyal

Dijital sinyaller sadece var, yok , 1 , 0, şeklinde tanımlanabilir. Analog sinyallerde bu tam tersidir yani sabit değerler yoktur değişken değerler vardır. Analog sinyallere verilebilecek en güzel örnek ses‘tir. Sesin sabit bit tonu yoktur yada 1 ve 0 ile ifade edemeyiz. Ses farklı değerlerde görünebilir. Alçalır, yükselir sabit bir değer değildir.

Dijital Pinlerin Kullanımı

Arduinoda sadece dışarıdan analog sinyal bilgisi alınır. Arduino analog sinyal üretemez. Analog sinyal Üretmek için PWM adı verilen bir teknik kullanır. Arduino üzerinde A0 – A5 altı adet analog sinyal girişi bulunur.

İlk Devre, Dijital Pinlerin Kullanımı – Led Devresi

Gerekli Malzemeler:

  • 1 adet Breadboard
  • 2 adet Jumper (erkek – erkek)
  • 1 adet 220ohm – 330ohm direnç (1/4Watt)
  • Ardunio Uno R3

Devre Şeması

Dijital Pinlerin Kullanımı

Arduino Yazılımı

// Bu kod http://robotkafa.org sitesine aittir

void setup() {
  pinMode(2,OUTPUT); // 2 nolu pin çıkış olarak ayarlandı
}

void loop() {
  pinMode(2,HIGH);  // 2 nolu pin açıldı
  delay(1000);      // 1 sn bekle
  pinMode(2,LOW);   // 2 nolu pin kapandı
  delay(1000);      // 1 sn bekle
}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir