Makey Nedir?

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Makey Nedir?

Makey, genç yaştaki bireylerin İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ait İTÜ Arı Teknokenti’nde kurulan bir girişimin ürünüdür. Bu girişimin (Makey) amacı, erken yaş gruplarında (6 yaş – ) elektronik ve robotik gibi karmaşık konuların daha kolay anlaşılabilmesi ve öğretilebilmesini kolaylaştırmaktır. Şu anda Karınca Lab adı altında devam etmekte olan bu grup birçok yeni projeye imza atmaktadır.

Makey nedir, nasıl çalışır?

Makey görsel ve dokunsal zekayı tetikleyen bir yöntem kullanmaktadır. Bu yöntem klasik eğitimde bulunmamaktadır. Klasik eğitim kalem, kitap ve defter mantığı üzerine kurulmuştur. Bu mantığın eğitimde etkin bir yöntem olmadığı fark edilmiş ve birçok devlet eğitim ve öğretimde reforma giderek teknolojinin içerisine teknolojiyi yerleştirmeye başlamıştır.

Makey projesinde doğru bir yol izlenmiş ve yeni nesil bir öğrenme tekniği kullanılmıştır. Projenin mantığında blok kavramı bulunmaktadır. Bu mantık görsel ve dokunsal zekayı tetikleyerek öğrenmeyi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma mantığı bir takım blokları birbirine birleştirerek farklı özelliklerde mini projeler ortaya çıkartmaktır.

Blokları birbirine bağlamak oldukça kolay. Her blok üzerinde 4 adet mıknatıs bulunmakta. Blokları birbirine yaklaştırdığınızda hemen birleşim sağlanıyor.

Blokların birçok özelikleri bulunmaktadır. En temel bloklar:

  • Güç
  • Şişman Led
  • Gürültü
  • Buton
  • Işık Sensörü
  • DC Motor
  • Kare Dalga

Blokların sayısı sadece bunlarla sınırlı değildir. Kullanım amacına göre birçok blok bulunmaktadır.

Makey kitleri nelerdir?

Makey projesinde birden fazla kit bulunmaktadır. Bu kitler kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Eğitim amaçlı kitler ya da bireysel amaçlı kitler Makey projesinde yer almaktadır. Kullanıcıların kullanım amaçlarına göre bu kitlerin içerikleri çeşitlilik göstermektedir.

Makey kitlerinin listesi

Makey Programlama

Makey’de sadece elektronik temellerine kurulmamıştır. Robotik programlama ve programlamayı destekleyen birçok ürünleri bulunmaktadır. Makey’e ait programlama dili blok programlama mantığında çalışır. Programlama dillerine ait temel kavramlar bloklar haline getirilmiş ve ekle birleştir mantığı ile anlaşılması daha kolay bir yazılım mantığı oluşturulmuştur.

Makey nedir

Makey Programlama Yazılımları

Makey App Web

Makey App Android

Makey App iOS

Windows Uygulaması

Mac Uygulaması

Diğer projelerden haberdar olmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir