Arduino 50.000 Dolar Dağıtıyor!!

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Massimo Banzi

Maker Fair Bay Area 2019 fuarında konuşma yapan Massimo Banzi (Kurucu Ortak) yeni nesil Arduinolardan, bu cihazların IoT uygulamalarından bahsetti ve yeni hizmetlerinin neler olacağını duyurdu. Birçok konudan bahseden Massimo Banzi, açık kaynağın öneminden bahsetti.

Açık Kaynak (OPEN SOURCE) Nedir?

Açık kaynak; bir bilgisayar yazılımının makine diline dönüştürülüp kullanımından önce programcılar tarafından okunur, anlaşılır, yeni amaçlara uygun değiştirilebilir hâlinin gizli tutulmayıp açık, yani okunabilir hâlde kamuyla paylaşılıyor olmasına verilen isimdir.

Wikipedia

50 Bin dolar kimlere gidiyor?

Massimo Banzi konuşmasında 50 bin dolar parayı açık kaynak destekleyen diğer organizasyonlara bağışlayacağını duyurdu. 50 bin doları bir organizasyona direkt vermenin adil olmayacağını düşünen Massimo Banzi parayı 10 farklı organizasyona dağıtmayı düşünüyor. İlk 25 bin doların mayıs ayı içerisinde 5 farklı organizasyona 5 bin dolar şeklinde bağışlanacağını söyledi. Açık kaynağın başka kuruluşlar tarafından desteklenmesi, diğer organizasyonların da bu akıma dahil olması için #supportopensource etiketi ile bir challenge başlattı. Geri kalan 25 bin doları ise ekim ayında Rome Maker Fair’da duyuracağını açıkladı.

Bağış Alacak 5 Açık Kaynak Organizasyonları

1. The Free Software Foundation (FSF)

#supportopensource2. The Linux Foundation

#supportopensource
3. Creative Commons

#supportopensource4. The Processing Foundation

#supportopensource


5. RISC V Foundation

#supportopensource

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir