Nabla VR Yerli Malı Sanal Gerçeklik Uygulaması

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Sanal Gerçeklik(VR)

Sanal gerçeklik, ileri bir teknoloji olarak görülse de telefon ya da bilgisayarlarda oluşturulan 3 boyutlu mekan, oyundan fazlası değildir. Bir bilgisayar oyununda bir karakterin kontrollerini sağlayabilmek için klavyeden veya kontrolcülerden yararlanılır. Sanal gerçeklikte bu durum biraz daha farklı çalışır ama temel mantıkları aynıdır. Bir karakteri kontrol etmek için elinizde özel bir kontrolcü bulunur. Kontrolcü ile fare ile yaptığınız işlemleri 3 boyutlu uzayda yapmış olursunuz. İnsan kafasına yerleştirilen büyük kutu içerisinde bulunan iki adet küçük ekran oyun ekranını görmenizi sağlar. Kutunun içerisinde bulunan gyro, kafanızı farklı yönlere hareket ettirdikçe kutunun konumu hesaplar oyundaki karakter de aynı hareketleri yapar. Bu işlemlerin hepsi bir arada çalışınca kullanıcı kendisini oyunu içinde gibi algılar.

Sanal gerçekliği sadece oyunla kısıtlamak anlamsız olur. Bu gelişen yeni sektör için geliştirilen birçok yenilik bulunmakta. Oyun dışında, simülasyon ve üç boyutlu modelleme, video içinde kullanılmaktadır. Youtube VR videoları desteklemekte, Google Play de aynı şekilde kütüphanesinde VR oyunlar barındırmaktadır.

VR teknoloji yeni sayılabilecek bir teknoloji, buna rağmen birbirinden farklı VR cihazları üretilmektedir. Telefonlarımızı bile kartondan basit aparatlar bağlayıp VR teknolojisinden yararlanabiliyoruz.

Sanal gerçeklik

Nabla VR

Sanal gerçekliğin adını gelecekte, şu anda olduğundan daha fazla duyabiliriz. Bu tarz teknolojilere ürün geliştiren şirketler oldukça azken ülkemizde bir şeyler yapıldığını görmek mutluluk verici.

Nabla VR Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkında kurulmuş etkileşimli sanal gerçeklik simülasyonları yapan bir firma. Bu firmaya ait ürünler:

  • VR Villa
  • VR Sanal Poligon
  • VR Roller Coaster.
  • VR Yangınla Mücadele Eğitimi

ve 3d modelleme gibi tasarımlar da yapmaktadırlar.

Nabla VR’dan daha fazla bilgi için sitelerini ziyaret edebilirsiniz. RobotKafa olarak bu ve bunun gibi üreten bir Türk gencinin arkasında olacağız.

WEB: www.nablavr.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir