Robot El Fark Yaratan İnsanlar

Bilgiyi yaymak için paylaş!

Robot El Nedir?

Robot El, Türkiye’de kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Bu kuruluşun amacı doğuştan el ve parmak gelişimlerini tamamlayamayan çocuklar, herhangi bir kaza sonucu parmaklarını kaybeden bireyler için ücretsiz robotik eller sağlamak. Robot el fikrinin kurucusu yurt dışında, bir kaza sonucu parmaklarını kaybeden biri tarafından kendisi için geliştirdiği ahşap mekanik el ile başlamış. Aslında ortada herkes için robot el mantığı yokken, kendi için yaptığı mekanik elden rica üzerine başka bir çocuk için de tasarlamış.

Tasarladığı ürünü açık kaynak olarak bütün dünya ile paylaşan bu abimiz tüm dünyada böyle güzel bir hareketin başlamasına vesile olmuş. Peki normal protezler varken niye kendisine ya da başkaları için protez üretme gereksinimi duymuş?

Çocukların gelişimleri hızlıdır bu yüzden herhangi bir protez uygulaması için ileri yaşlara kadar beklemeleri gerekir. Ek olarak protezlerin pahalı olması, protez uygulamalarını zorlaştıran bir durumdur. Bu durumu göz önünde bulundurarak küçük yaştaki bireylerin altı ayda bir protez değiştirmesi gerekmektedir.

Şu anda Enable The Future hareketi ile dünyanın birçok yerinde istek doğrultusunda çeşitli insanlar tarafından geliştirilmiş robotik ellere ulaşabilirsiniz.

Kullanılan Teknoloji

Özellikle çocuklardan bahsetmek gerekirse, altı ayda bir protez yenilemek oldukça pahalı bir iş. Bunun yerine yeni teknolojilerden yararlanarak daha ucuz ve daha fonksiyonel bir el tasarlamak daha mantıklı çünkü bu elin istenildiği zaman yenilenmesi, değişikler yapılması farklı fonksiyonlar eklenmesi gerekir. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak bunu yapmak daha kolay, ucuz ve kullanışlı.

Günümüzde 3 boyutlu yazıcılar oldukça yaygın. İsteyen herkes uygun fiyatlara bu cihazlara sahip olabilir. Baskıda kullanılan PLA, ABS gibi sarf malzemelere de ulaşmak artık oldukça kolay. Kısaca robotik el projesi kullanılan teknoloji 3D teknolojisi, ucuz olması ve kısa bir çalışma ile herkes tarafından kolayca baskı alınabilir.

Gönüllülük

Bu yazıda elimizden geldiğince Robot El gibi güzel bir projeyi anlatmaya çalıştık. Bu proje ile ilgili daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız www.robotel.org adresine gidebilirsiniz.

Eğer siz de bu gönüllülük hareketinde yer almak isterseniz Robot El web sitesini ziyaret edebilir, gerek bilginizle gerek yazıcınız ile gerekse varlığınız ile destek olabilirsiniz.

Robot El’e bağlı olan 3000’i aşkın gönüllü ve 600 adet yazıcı bu kuruluş için hizmet vermekte. Siz de bunlardan birisi olabilirsiniz.

Diğer haberler için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir